Staff List

Leadership Team
Mr D. CaseyActing Head Teacher / Teacher of History
Mr L. MantleDeputy Head Teacher / Teacher of D.T.
Mr B. ColemanAssistant Head Teacher / Teacher of Maths
Miss T. ClarkeAssistant Head Teacher / Teacher of P.E.
Mr D. GillettAssistant Head Teacher / Teacher of D.T.
Mrs L. GillhamAssistant Head Teacher / Teacher of Art
Mr L. CoddingtonAssociate Assistant Head Teacher / Teacher of P.E.
Mrs V. BuxtonAssociate Assistant Head Teacher
English Department
Mrs K. HirstCurriculum Leader
Mr A. HulmeAssistant Curriculum Leader
Mrs B. GraysonAssistant Curriculum Leader
Mr J. ChuTeacher of English
Mr C. SilkstoneTeacher of English
Mrs J. FarrellTeacher of English
Ms L. HoultTeacher of English
Mr A. BattenTeacher of English
Mrs S. McMillanTeacher of English / Reading Lead
Maths Department
Mr S. KerfootCurriculum Leader
Mr B. AdamsTeacher of Maths
Ms S. Jackson-MillerTeacher of Maths
Mr M. ThomasTeacher of Maths
Mrs R. KhanTeacher of Maths
Mr Z. BougaraTeacher of Maths
Ms R. SuleimanTeacher of Maths
Science Department
Mrs O. HallCurriculum Leader
Ms C. PalmerAssistant Curriculum Leader
Dr M. WebbLead Teacher of Chemistry
Mr A. BrownLead Teacher of Physics
Mr A. MurphyTeacher of Science
Mr L. ChapmanTeacher of Science
Mr J. ShannonTeacher of Science
Mr I. GauntTeacher of Science
Mrs S. ShahTeacher of Science
Geography Department
Mr G. TownsendCurriculum Leader
Mr P. RobertshawTeacher of Geography
Ms A. CalvertTeacher of Geography
Mrs K. StainTeacher of Geography
History Department
Mrs D. CaseyCurriculum Leader
Ms R. MasonTeacher of History
Ms K. EvansTeacher of History
Ms F. HaywardTeacher of History
Modern Foreign Languages Department
Mrs K. MasonCurriculum Leader
Mrs R. WoffendenAssistant Curriculum Leader
Ms N. MiniotTeacher of MFL
Art Department
Mrs H. JacksonCurriculum Leader
Mrs H. ClarkTeacher of Art
 Design and Technology Department
Mr D. AllanCurriculum Leader
Mrs E. LeeTeacher of Food and Design & Technology
Ms E. Holt-KapeTeacher of Design & Technology
Ms H. WardleTeacher of Design & Technology
Mr S. VenablesTeacher of Design & Technology
PSHE Department
Mrs K. BruceTeacher of PSHE
Religious Studies Department
Mr T. PuckettCurriculum Leader
Mrs J. GodbehereTeacher of R.S.
Performing Arts Department
Mr S. GillottCurriculum Leader
Ms A. BickerstaffeTeacher of Drama
Physical Education Department
Mr S. PerryCurriculum Leader
Ms A. ReedTeacher of P.E.
Mrs M. Denman-MolloyTeacher of P.E.
Mr M. HussainTeacher of P.E.
Heads of Year
Mrs L. Holt-KapeYear 7
Ms A. BickerstaffeYear 8
Mrs V. BuxtonYear 9
Ms A. CalvertYear 10
Mrs J. GodbehereYear 11
Deputy Heads of Years
Mrs V. BuxtonYear 7
Ms S. YellottYear 8
Ms. R. SmithYear 9
Ms T. ShahidYear 10
Ms S. ParlettYear 11
Librarian & Reading
Mr W. DevoeReading Specialist
Ms L. FlahertyReading Specialist
Intervention
Mr J. McKeownCover Supervisor
Mr B. GuyCover Supervisor
Step-Out
Ms E. DavisStep-Out Manager
Attendance
Mrs S. CalvertSenior Attendance Officer
Mrs P. HuntEducational Welfare Officer
Mrs L. DronfieldEducational Welfare Officer
Ms L. Kempshaw-MetclafeBusiness Administration Assistant
SEND
Mrs J. AndersonDeputy SENDCo
Mrs K. GreenDeputy SENDCo
Ms D. PaylingIR Lead
Ms I. RomanticoSEMH Teaching Assistant
Ms L. FlahertyI.R. Teaching Assistant
Ms H. ZitouniEngagement Cohort Teaching Assistant
Mrs J. KayEngagement Cohort Teaching Assistant
Mr L. MonksTeaching Assistant
Ms C. HaddonTeaching Assistant
Ms N. JoelTeaching Assistant
Ms S. Al-QubtanTeaching Assistant
Mr M. RobinsonTeaching Assistant
Mr N. StonemanTeaching Assistant
Mrs H. BellamyTeaching Assistant
Mrs M. MitchellTeaching Assistant
Mrs G. HaleTeaching Assistant