Academy Staff 2020-2021

 

NAME   JOB TITLE
ABBOTT JESSICA SAFEGUARDING OFFICER
ALLAN  DAN ACTING CURRICULUM LEADER DT
ANDERSON JOANNE DEPUTY SENCO
BANNISTER ELLIE CURRICULUM LEADER PSHE
BARKER AMY TEACHING ASSISTANT
BATES ANDREW CATERING MANAGER
BATTEN ANDREW TEACHER OF ENGLISH 
BELLAMY HELEN TEACHING ASSISTANT
BICKERSTAFFE AMY TEACHER OF DRAMA 
BOUGARA ZAK TEACHER OF MATHS
BRADLEY JONATHAN ASSISTANT HEADTEACHER
BRAGGER LOU TEACHING ASSISTANT
BRAMHALL MICHELLE ASSISTANT COOK
CAIRNS MAUREEN REPROGRAPHICS/WSA
CALVERT ANGELA TEACHER OF GEOGRAPHY/PROGRESS LEADER
CASEY DEBBIE CURRICULUM LEADER HISTORY
CASEY DIARMAID ACTING DEPUTY HEADTEACHER
CHADBURN BEV SENIOR SCIENCE TECHNICIAN
CHAPMAN LUKE TEACHER OF SCIENCE
CHU JOHN TEACHER OF ENGLISH
CLARK HELEN TEACHER OF ART
CLARK THERESA TEACHER OF PE/PROGRESS LEADER
CODDINGTON LEE TEACHER OF PE/ACTING PROGRESS LEADER
COLEMAN BRETT CURRICULUM LEADER OF MATHS
COOKE TRACEY CLEANER
COOPER LYNNE EDUCATION WELFARE OFFICER
CRONIN KEITH CURRICULUM LEADER OF PE
DALBY SUE COVER MANAGER AND ADMIN OFFICER
DEABAITUA PAUL SITE MANAGER
DEACON SAM COVER SUPERVISOR
DENMAN MELISSA TEACHER OF PE
DENNIFF LESLEY ADMINISTRATION OFFICER 
DOCKING LISA DATA AND EXAMINATIONS MANAGER
DRONFIELD LAURA RECEPTIONIST
DYSON CAROLINE CLEANER
DYSON JANE TECHNOLOGY TECHNICIAN
EDWARDS NEIL INCLUSION SUPPORT LEADER
ELLIS KEELEY TEACHING ASSISTANT
ELVIN VICKI CATERING ASSISTANT
EVANS KATIE TEACHER OF HISTORY
FARRELL JESSICA TEACHER OF ENGLISH
FEETHAM ELLEN CLEANER/LUNCHTIME SUPERVISOR
GARDINER ROISIN TEACHER OF TECHNOLOGY (Mat Leave)
GAUNT IAN TEACHER OF SCIENCE
GILLETT DAN ACTING ASSISTANT HEADTEACHER
GILLHAM LEONIE ASSISTANT HEADTEACHER
GILLOTT SEAN CURRICULUM LEADER OF PERFORMING ARTS
GODBEHERE JESSICA TEACHER OF RS (Mat Leave)
GOODWIN DAWN CATERING ASSISTANT
GRANT SEAN YEAR LEADER
GRAYSON BEV ASSISTANT CURRICULUM LEADER OF ENGLISH
GREEN JENNIFER KITCHEN ASSISTANT/CLEANING SUPERVISOR
GREEN KAREN TEACHING ASSISTANT
HALL KEVIN CARETAKER
HALL LISA LUNCHTIME SUPERVISOR
HARDY RACHEL FINANCE OFFICER
HARTLEY KEELEY YEAR LEADER
HAWKSLEY FIONA TEACHER OF GEOGRAPHY
HAYWARD FAYE TEACHER OF HISTORY
HAYWARD MELISSA WHOLE SCHOOL ASSISTANT
HEATON REBECCA YEAR LEADER
HILL IAN CARETAKER
HINCHLIFFE SALLY HLTA
HIRST KERRY ACTING CURRICULUM LEADER OF ENGLISH
HOFHEINZ ANDREW ASSISTANT CURRICULUM LEADER OF SCIENCE
HOLT-KAPE ELIZABETH TEACHER OF DT
HOULT LAURA CURRICULUM LEADER OF ENGLISH (Mat Leave)
HULME ANDREW TEACHER OF ENGLISH
HUNT MATTHEW TEACHER OF GEOGRAPHY/PROGRESS LEADER
HUNT PENNY EDUCATION WELFARE OFFICER
HUNTER ALISON KITCHEN ASSISTANT
JACKSON HEATHER CURRICULUM LEADER OF ART
JONES MARK DEPUTY HEADTEACHER 
JONES REBECCA SCIENCE TECHNICIAN
KELLETT BRIDGET ASSISTANT HEADTEACHER
KHAN RIZWANA TEACHER OF MATHS
KING SABER TEACHER OF MATHS
KIRK EDMUND TEACHER OF MATHS
LAWRENCE MANDY LUNCHTIME SUPERVISOR
LOMASNEY SIMON CURRICULUM LEADER OF SCIENCE
MANN ALISTAIR SENIOR LEADER
MANTLE LUKE ASSISTANT HEADTEACHER
MASON KARA CURRICULUM LEADER OF MFL
MASON RUTH TEACHER OF HISTORY
MCGUIRE CAROL CATERING ASSISTANT
MCKEOWN JIM TEACHER OF ENGLISH - MAT COVER
MCMILLAN SUZANNA TEACHER OF ENGLISH
MIDDLETON NICHOLA TEACHER OF PSHE
MINIOT NOLWENN TEACHER OF MFL
MITCHELL MICHELLE TEACHING ASSISTANT
MONKS LEE TEACHING ASSISTANT
MURPHY ANDREW TEACHER OF SCIENCE
NEWTON GINA HEADTEACHER
NORBURY AMANDA LUNCHTIME SUPERVISOR/CLEANER
OSBORNE MAUREEN STUDENT ENGAGEMENT LEADER
PALMER CLAIRE ASSISTANT CURRICULUM LEADER OF SCIENCE
PARLETT SUE YEAR LEADER
PEMBERTON ANN ADMINISTRATION OFFICER - BUSINESS/ENTERPRISE
PRESCOTT KATIE ASSISTANT COOK
PUCKETT TOM CURRICULUM LEADER OF RS
PURDY CAREY FOOD TECHNICIAN
RANDALL MARIANNE ASSISTANT CURRICULUM LEADER OF MATHS
RICHARDS ALICIA CLEANER
RICHARDS ASHLEIGH CLEANER/LUNCHTIME SUPERVISOR
RICHARDS JACKIE CLEANING SUPERVISOR
ROBERTSHAW PETER TEACHER OF GEOGRAPHY/PROGRESS LEADER
ROMANTICO INGER MALLIA TEACHING ASSISTANT
ROWE CHARLES TEACHER OF MATHS
RUDDIFORTH CLAIRE LUNCHTIME SUPERVISOR
SALISBURY DEBORAH PA/ADMIN SERVICES MANAGER
SHAH SORAYA TEACHER OF SCIENCE
SHAW WENDY CLEANER
SIMPSON LAURIE-JANE TEACHER OF GEOGRAPHY
SMITH MEGAN TEACHING ASSISTANT
SUTTON MICHELLE TEACHING ASSISTANT
TAYLOR STUART TEACHER OF MATHS
THOMAS MARIA ASSISTANT HEADTEACHER
THORNHILL JEANETTE CATERING ASSISTANT
TOWNSEND GAVIN CURRICULUM LEADER OF GEOGRAPHY
TURNER KELLY CLEANER
VENABLES SIMON TEACHER OF DT
WALTON CLAIRE ADMINISTRATION OFFICER 
WALTON SHARON CLEANER
WARDLE HELEN TEACHER OF TECHNOLOGY (PART TIME)
WEBB MELANIE TEACHER OF SCIENCE
WILLANS CAROL LIBRARIAN
WILLSON REBECCA TEACHING ASSISTANT
WOFFENDEN RACHAEL ASSISTANT CURRICULUM LEADER OF MFL
YELLOTT SARAH YEAR LEADER
ZITOUNI HASNAA TEACHING ASSISTANT

  

 

 

About us

The school office is open Monday - Friday 8:00am to 4:00pm during term time.

Learn More